Dnia 16 listopada, od przeszło 25 lat obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tolerancji wyznaczony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Sporo osób na co dzień ma kontakt z brakiem tolerancji i to właśnie ta data ma to uzmysławiać. Zasygnalizowanie do wielu instytucji publicznych, naukowców oraz rządów tego rodzaju jest pretekstem do tego, żeby znaleźli wyjście z tego sporego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy między innymi na tym, by wykluczyć nietolerancję poprzez edukację, czy też tworzenie wielu paneli dyskusyjnych, które mają na celu propagowanie akceptacji i nakłonienie do braku gnębienia osób dyskryminowanych.
Cała ta aktywność została zwołana poprzez coraz częściej pojawiające się zjawiska terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, zmagają się właśnie te grupy, co zarejestrowano na przestrzeni wielu lat. Obchodzenie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma okazać się pomocne w odnalezieniu głębszych przyczyn kiełkowania nietolerancji, ale również mają ostrzegać, jak groźne są objawy braku akceptacji dla osób krzywdzonych. Aby dociec, czym tak naprawdę jest szanowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz postrzeganie różnic indywidualnych, przydatne są tego typu działania, które niewątpliwie stają się pomocne w tym zakresie. Dodatkowo ma szkolić, uczyć umiejętności słuchania, zrozumienia innych ludzi, ale także doceniania różnych kultur.
W jaki sposób obchodzono w naszym kraju Międzynarodowy Dzień Tolerancji?
Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wygłosili zgodny apel, w którym przedstawiają silne oparcie dla osób, które doświadczyły fizycznej i werbalnej agresji wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Prezydenci takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice poparli swoim podpisem ten apel. Prezydent stolicy, Trzaskowski Rafał ogłosił, że solidarność tego dnia będzie ukazywana przez zawieszanie flag w kolorach tęczy, jak i podświetlania budynków. W barwach tęczy został podświetlony głównie most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.
Tagi: lgbt tolerancja równość
Zostaw komentarz