Dzień Czystego Powietrza było można świętować parę dni temu.Z tej przyczyny powinno się nabrać kilka refleksji dotyczących wielkiego problemu, który daje o sobie znać na terenie całej Polski. Mowa tu istotnie o smogu, który może okazać się dla wszystkich ludzi naprawdę niezwykle niszczycielski. Niebezpieczne toksyny, które wdychamy zasadniczo każdego jednego dnia, bez żadnych wątpliwości mają do czynienia z nieustannym przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się cały świat już mniej więcej rok. Naprawdę warto cyklicznie nauczać czym jest degradacja powietrza oraz jakimi sposobami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.


Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza w kilku telewizyjnych programach został poruszony ten właśnie temat. Warto przede wszystkim uzmysławiać sobie, że aktualnie w Polsce zaczął się grzewczy sezon, a razem z nim powrócił też problem ze smogiem. Ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na przeciwdziałanie zatruciu powietrza. Mniej więcej połowę smogu w naszym kraju wyrabiamy sami w naszych domach, o czym przypomniał Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie zniweczymy kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.


Oprócz tego, w walkę ze zdegradowanym powietrzem podpiął się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki Piotr Woźny oznajmił, iż wyrabiana przez tę spółkę energia za mniej więcej dziesięć lat będzie zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę także to, że kłopot ze smogiem oraz z COVID możemy ze sobą naturalnie połączyć. Epidemia COVID najpierw dała o sobie znać w krajach o nieprzeciętnie wysokiej degradacji powietrza, a więc we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.


Jeżeli chodzi o smog bez żadnych wątpliwości należy też wiedzieć, co zasadniczo jest główną przyczyną. Zatem jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu bez liku destrukcyjnych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wszystkich specyfikacji jest niepojęcie ważna, głównie z powodu naszego zdrowia oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz